Inwestycja w metale szlachetne jest dobrym sposobem na dywersyfikacje portfela inwestycyjnego. Oparcie portfela inwestycyjnego w 100 proc. na jednym instrumencie zakrawa na szaleństwo. Sugeruję włączenie metali do portfela w wielkości nie większej niż 20- 30 proc. całego posiadanego kapitału
Do końca lat 60 XX w. złoto i srebro miały sztywny kurs i nie były najlepszym instrumentem do lokowania wolnych środków.
Od roku 1968 mieliśmy ostrą jazdę w górę w wyniku czego uncja złota wzrosła z 35 do ponad 910 dolarów w 1980 roku, aby przez następne 20 lat spaść do 253 dolarów w 2001 r. Po zamach terrorystycznych nastąpił powrót inwestorów do złota jako bezpiecznej inwestycji, doszedł do tego jeszcze kryzys na rynkach finansowych i obecnie mamy złoto na rekordowych poziomach. Jeśli porównamy wykres złota i srebra to okaże się, że srebro ma jeszcze dużo odrobienia:
Potwierdzają to ostatnie raporty analityków
Najłatwiej inwestować w metale szlachetne za pośrednictwem funduszy (zamkniętych i otwartych) oraz certyfikatów inwestycyjnych. Te ostatnie sa notowane na GPW, są płynne a spread jest niewielki ok. 0,50 pro. Nie ponosimy przy tym żadnych innych kosztów poza prowizją za kupno i sprzedaż.
Wykresy notowań:
certyfikatu na srebro: http://stooq.pl/q/?s=rcsilaopen
koszyk metali (złoto, srebro, platyna i pallad): http://stooq.pl/q/?s=rcnmbaopen
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz