niedziela, 27 lutego 2011

Zyskowny „Rynek Złota”, ruszają zapisy na kolejne produkty strukturyzowane w Banku Pekao

Aż 37,18 procent zysku przyniosła dwuletnia inwestycja w strukturyzowany certyfikat depozytowy „Rynek Złota”, przygotowany przez Bank Pekao. Natomiast od 21 lutego do 14 marca będzie trwać subskrypcja na kolejne dwa certyfikaty strukturyzowane Pekao o trzyletnim okresie zapadalności: „Skarby Natury” i „Blask Złota”.

Kolejny debiut obligacji banków spółdzielczych na Catalyst

Na rynku CATALYST w segmencie Obligacji Spółdzielczych notowane są obligacje już 10 banków spółdzielczych.

W dniu 28 lutego 2011r odbędzie się debiut obligacji następnych trzech banków.

Lokata 3-miesięczna z dzienną kapitalizacją odsetek w Banku Pocztowym

Od 21 lutego br. Bank Pocztowy proponuje Klientom nową 3-miesięczną lokatę z dzienną kapitalizacją odsetek, której oprocentowanie wynosi 3,80%. To tyle, co 4,70% na standardowej lokacie - z odsetkami kapitalizowanymi na koniec okresu umownego lokaty.

Nowy fundusz akcji w ofercie KBC TFI



KBC TFI poszerza ofertę funduszy otwartych o fundusz akcji globalnych, który dostępny jest w placówkach Kredyt Banku od 14 lutego 2011.
KBC Globalny Akcyjny to nowy subfundusz akcji w KBC Parasol FIO, dający inwestorom ekspozycję nie tylko na najważniejsze rynki świata, takie jak Stany Zjednoczone, Europę Zachodnią, Azję czy Rynki Wschodzące. To inwestycja, która umożliwia dostęp do rynków akcji np. w Brazylii, Rosji, Chinach czy Turcji. To tzw. „fundusz funduszy”. Środki zgromadzone w KBC Globalny Akcyjny lokowane będą w subfundusze zarządzane przez KBC Asset Managament. 

Ulga dla oszczędzających w III filarze to iluzja

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami uważa, że proponowana przez rząd ulga podatkowa dla oszczędzających w Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego będzie iluzją. Podatek, nie wiadomo, w jakiej wysokości, trzeba będzie, bowiem zapłacić w przyszłości.
Chodzi o ulgę podatkową dla osób dodatkowo oszczędzających na emerytury na tzw. Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym przewiduje, że wpłaty do IKZE będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania: w latach 2012-2014 - 2 proc. od podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, w latach 2015-2016 - 3 proc., a od 2017 r. - 4 proc.

niedziela, 20 lutego 2011

Najlepsze fundusze pieniężne

Wkrótce nastąpi likwidacja lokat jednodniowych. Warto poszukać alternatyw wobec takiej formy inwestycji. Jest kilka możliwości.  Możemy założyć standardowe lokaty, zainwestować w obligacje skarbowe, komunalne, korporacyjne. Innym dobrym rozwiązaniem jest inwestowane w fundusze  pieniężne lub obligacji. Pamiętać należy że fundusz funduszowi nie równy .

W ostatnim roku najlepszy fundusz pieniężny zarobiła dla swoich uczestników 6,54% (Idea Premium SFIO), najgorszy zaś Legg Mason Pieniężny FIO tylko 2,90 % ,

sobota, 19 lutego 2011

Jak zapewnić sobie i swoim bliskim spokojną przyszłość?

Decydując się na ubezpieczenie na życie musimy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, o których często zapominamy podczas rozmowy z agentem. Ubezpieczyciel to nie jest firma z którą musimy się wiązać raz na zawsze (chociaż najczęściej tak jest). Poniżej kilka dobrych rad o czym pamiętać kupując polisę ubezpieczeniową.

6 proc. na lokacie dwuletniej w FM Banku

Po raz kolejny w tym roku FM Bank podniósł oprocentowanie depozytów terminowych. Wzrosło oprocentowanie lokat standardowych zakładanych w złotówkach na okres 6, 12 i 24 miesięcy. Na lokacie dwuletniej będzie można zarobić aż 6 procent w skali roku. Zmiana oprocentowania dotyczy zarówno przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Skad wziąć pieniądze na załatanie dziury w ZUS?

Sprawa jest prosta:

Wprowadzić politykę pro zatrudnieniową, nie zwiększając istniejących obciążeń poprzez: 
  • Zrównanie obciążeń publiczno-prawnych wśród grup, które korzystają z różnych przywilejów: np.: W przypadku przedsiębiorców należy wprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne od osiąganych dochodów- na takiej samej zasadzie jak płacą podatki. Przy czym minimalna podstawa to powinno być minimalne wynagrodzenie. Nie może być tak, przedsiębiorca osiągający wielomilionowe obroty płacił składkę od 1 700 zł. Jego pracownicy mają przecież składki odprowadzane od osiąganego dochodu. Ta zmiana nie powinna raczej dotknąć mikro i małych przedsiębiorców

czwartek, 17 lutego 2011

Pierwsze notowanie spółki Jurajski Dom Brokerski na rynku NewConnect


17 lutego 2011 roku na rynku NewConnect odbyło się pierwsze notowanie spółki Jurajski Dom Brokerski. Jest to 24 debiut w tym roku oraz 208. spółka notowana na alternatywnym rynku akcji GPW.

Ranking funduszy parasolowych


BPH FIO Parasolowy, poprzedni lider zestawienia Open Finance, w efekcie słabszych wyników inwestycyjnych oddał prowadzenie na rzecz KBC FIO, który zebrał najwięcej punktów (12). Głównymi atutami zwycięzcy są przede wszystkim relatywnie dobre wyniki inwestycyjne i niskie koszty, zarówno te wynikające z opłat związanych z wynagrodzeniem za zarządzanie funduszem, jak i prowizje naliczane przy zakupie jednostek uczestnictwa. W zasadzie jedynym elementem, do którego można by się przyczepić w przypadku KBC FIO, jest stosunkowo niewielka na tle rynku liczba subfunduszy, a zatem wąskie spektrum oferowanych strategii inwestycyjnych. Niemniej, pod względem wysokości stóp zwrotu w większości przypadków subfundusze KBC FIO w swoich kategoriach produktowych plasują się powyżej średniej rynkowej (mediany).

środa, 16 lutego 2011

Regularne inwestycje długoterminowe mają sens.


Jedynie 10% Polaków deklaruje, że regularnie oszczędza, 86% Polaków nie oszczędza na emeryturę poza ZUS i II filarem, tylko 7% Polaków inwestuje. W porównaniu z rokiem 2009 z 66% do 58% spadł odsetek osób uważających, że warto oszczędzać - wynika z badań przeprowadzonych 
przez Pentor RI dla Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

wtorek, 15 lutego 2011

Analiza spółki "AQUA" S.A.

"AQUA" S.A.

43-300 Bielsko-Biała, ul. 1 Maja 23


Spółka poprzez 40 tysięcy punktów sprzedaży dociera do ok. 300 tys. mieszkańców oraz odbiera i oczyszcza ścieki od przeszło 166 tys. mieszkańców. Aqua dostarcza rocznie ok. 16 mln m³ wody oraz odbiera i oczyszcza ok. 11 mln m³ ścieków. Z usług oferowanych przez Aquę korzystają gospodarstwa domowe, spółdzielnie mieszkaniowe, instytucje publiczne oraz zakłady przemysłowe i usługowe. Spółka posiada dwie duże i kilka mniejszych stacji uzdatniania wody oraz dwie mechaniczno-biologiczne oczyszczalnie ścieków. Aqua posiada kilka ujęć wody. Największe ujęcia znajdują się: w Kobiernicach na rzece Sole, w dolinie rzeki Wapienica oraz na rzece Żylica w Szczyrku. Woda do odbiorców dostarczana jest systemem rur o łącznej długości ponad 2000 km. Aqua ujmuje ścieki odprowadzane przez ludność i przemysł do sieci kanalizacyjnej, która liczy ponad 1000 km długości.

Minister Fedak za dobrowolnym systemem emerytur kapitałowych

Wczoraj PAP podała informację, że Pani Minister Joanna Fedak jest za uwolnieniem pieniędzy dotychczas gromadzonych w OFE. Za agencją prasową wieść poszła w świat za pośrednictwem internetu:

Na razie bez komentarzy, jak to na obiektywne dziennikarstwo przystało. Cały dzień trwała cisza aż tu nagle ukazał się artykuł redakcyjny.  Myślałem, że dziennikarze, którzy tak dbają o rozwój wolnego rynku, będą zachwyceni tak śmiałą propozycją.  Nic z tego.

Co proponuje Pani Minister?

niedziela, 13 lutego 2011

Dlaczego musimy bronić naszych emerytur??

Około miesiąc temu powstała inicjatywa  http://www.obronemeryture.pl/. Opiera się ona na założeniu, że w OFE są  pieniądze osób, którym to potrącone je z wynagrodzenia.  Nic bardziej błędnego. W OFE nie znajdują się środki osób ubezpieczonych. Jak już pisałem wcześniej są to pieniądze publiczne, w przypadku nieodprowadzenia ich przez płatnika składek są ściągane w trybie egzekucji administracyjnej. Owszem niewielka grupa osób ubezpieczonych może twierdzi, że wpłaca tam swoje pieniądze, ale dotyczy to tylko osób które dobrowolnie kontynuują ubezpieczenie obowiązkowe.     

sobota, 12 lutego 2011

Mój Prywatny Plan Emerytalny (cz. 2)

Poniżej zestawienie mojego prywatnego portfela emerytalnego na dzień 11 luty 2011 r.

Fundusze obligacji
Środki zainwestowane od dnia 26 listopada 2010 r.
Stan na 04 luty 2011r.
skok obligacji subfundusz
350
349,41
unikorona obligacje subfundusz
200
199,13
Razem:
550
548,54
Fundusze akcji


dws agrobiznes subfundusz
100
100,98
dws gold subfundusz
100
101,55
dws turcja subfundusz
150
142,74
uniakcje miss subfundusz
200
201,72
Razem
550
546,99
Razem wszystko
1100
1095,53

Pobrane opłaty i prowizje – 0,00 zł



piątek, 11 lutego 2011

Pioneer IKE

Program Pioneer Indywidualne Konta Emerytalne (Pioneer IKE) to wyspecjalizowany program inwestycyjny przygotowany dla osób zainteresowanych oszczędzaniem dodatkowych środków na przyszłą emeryturę. Jedną z jego zalet jest zwolnienie z 19-proc. podatku dotyczącego osób fizycznych od zysków kapitałowych (zgodnie z ustawą o IKE). Pioneer IKE uzupełnia naszą ofertę w III filarze.
Uczestnikiem Programu Pioneer IKE może być osoba fizyczna, która ukończyła 16 lat i posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jednostki uczestnictwa Funduszu nabyte w ramach Programu są gromadzone przez Fundusz na odrębnym Indywidualnym Koncie Emerytalnym (Konto IKE) prowadzonym dla Uczestnika Programu.

czwartek, 10 lutego 2011

Nowe lokaty ING Bank Śląski

ING Bank Śląski rozszerzył ofertę depozytową o nową lokatę z dzienną kapitalizacją odsetek oraz lokatę Ekstra Premia. Bank wprowadził także nową stawkę oprocentowania dla eLokaty 4M.
Zmiany w ofercie obowiązują od 8 lutego br.

Oferta depozytowa ING Banku Śląskiego została rozszerzona o dwie nowe 6-miesięczne lokaty terminowe w PLN:
  • eLokata 6M z dzienną kapitalizacją odsetek na poziomie 3,85% w skali roku.
    Oprocentowanie to jest porównywalne do oferty lokaty 6M z podatkiem od zysków kapitałowych z oprocentowaniem nominalnym 4,80% w skali roku.
  • Lokata Ekstra Premia 6M z oprocentowaniem 4% w skali roku.
    Aby z niej skorzystać należy wpłacić na lokatę kwotę nie niższą niż 1000  zł.

środa, 9 lutego 2011

AGROLIGA GROUP PLC zadebiutuje 11 lutego na rynku NewConnect

           11 lutego do grona spółek notowanych na NewConnect dołącza Agroliga Group PLC. Będzie to pierwsza ukraińska spółka, która zadebiutuje na rynku alternatywnym GPW. Do tej pory na głównym parkiecie warszawskiej giełdzie są notowane: Agroton, Astarta, Kernel, Milkiland oraz Sadovaya. Agroliga jest czwartą spółką zagraniczną na rynku NewConnect - po BGS Energy i Photon Energy z Czech oraz Intercapital Property Development z Bulgarii. Dzisiejszy debiutant na tym rynku - spółka Fresh24.pl sprawił, że łączna liczba spółek notowanych na Głównym Rynku i na NewConnect wyniosła 600.


poniedziałek, 7 lutego 2011

Kapitalne konto

Bank BPH wprowadził do oferty nowy rachunek osobisty - Kapitalne Konto. W ramach jednej miesięcznej opłaty Klienci otrzymują wygodne konto, z którego mogą korzystać bez dodatkowych kosztów za dokonywane operacje. Posiadacz Kapitalnego Konta może też otworzyć rachunek oszczędnościowy o oprocentowaniu wyższym niż standardowe, nie płacąc za jego prowadzenie. Rachunkowi towarzyszy również bezpłatny, szeroki pakiet usług assistance.



Miesięczna opłata za Kapitalne Konto wynosi 9,99 zł.

niedziela, 6 lutego 2011

Nowy fundusz w ramach mIKE

Od dnia 4 lutego 2011r. na platformie SFI mBanku dostępny jest nowy fundusz IKE mDepozytowy zarządzany przez SKARBIEC TFI S.A.

Poltyka inwestycyjna: Fundusz lokuje aktywa w papiery wartościowe o terminie wykupu dłuższym niż rok (min. 55%), w papiery wartościowe i środki pieniężne o terminie wykupu krótszym niż rok (0%-45%). Fundusz do 10% aktywów lokuje w akcje. Depozyty bankowe mogą stanowić max. 30% aktywów, natomiast jednostki uczestnictwa FI max. 10%. Aktywa mogą być lokowane w papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez każde z państw członkowskich UE oraz Stany Zjednoczone Ameryki.

Minimalna pierwsza wpłata: 400 zł, kolejna 100 zł.
Fundusz IKE mDepozytowy to klon istniejącego od 2002 funduszu

SKARBIEC Fundusz Inwestycyjny Otwarty Subfundusz Dłużnych Papierów Wartościowych SKARBIEC - DEPOZYTOWY. 

Jest to już piętnasty fundusz dostępny w ramach IKE

Szczegóły: tutaj

Mój Prywatny Plan Emerytalny

Chcę was zachęcić do regularnego odkładania, nawet niewielkich środków finansowych, np. na edukacje dziecka, plany wakacyjne, zakup dóbr materialnych czy też na emeryturę. Należy pamiętać, żeby odkładać naprawdę wolne środki. Najpierw należy utworzyć tzw. fundusz awaryjny. Może to być np.: konto oszczędnościowe, fundusz rynku pieniężnego itp. Na funduszu awaryjnym powinny być zgromadzona taka kwota, która powinna nam zapewnić utrzymanie po utracie dochodów przez okres od trzech do sześciu miesięcy. Gdy już zgromadzimy takie środki możemy pomyśleć o poważniejszych inwestycjach. Na początek proponuję fundusze inwestycyjne.


Zmiany w systemie emerytalnym

Witam po dłuższej przerwie.

Od początku tego roku nastąpił przełom w reformie reformy emerytalnej wprowadzonej w 1998 r.

Podsumowując w najbliższym czasie czekają nas następujące zmiany:

  1. Przesunięcie części składki emerytalnej do ZUS. W 2011 i 2012 roku na subkonto w ZUS będzie przekazywane 5 pkt. proc. składki, która teraz przekazywana jest do OFE.
  2. Wprowadzenie ulg podatkowych dla dodatkowo oszczędzających na emeryturę na tzw. Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego. Początkowo będą oni mogli odpisać od podstawy opodatkowania 2 proc. wynagrodzenia (po raz pierwszy w rozliczeniu za 2012 r.), a docelowo od 2017 r. - 4 proc. wynagrodzenia. Ulga ma dotyczyć także osób prowadzących działalność gospodarczą. IKZE będą działały tak samo i w takich samych formach, jak działają dzisiejsze IKE, ale będą mogły także funkcjonować w OFE. Zgromadzone środki będą wypłacane w wieku 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet, z minimalnym okresem przekazywania składek przez 5 lat. - Tutaj żadnych zasad nie zmieniamy. (Pieniądze - red.) będą mogły być wypłacane, jako dożywotnia emerytura, albo jako renta dziesięcioletnia, albo jednorazowo. Ale wtedy będzie się traciło uzysk związany z opodatkowaniem - powiedział Boni.
  3. Zaangażowanie OFE w akcje dojdzie do 62 proc., podczas gdy obecny limit wyjściowy wynosi 40 proc.

Przegląd wiadomości z PPK

 W mijającym  tygodniu o PPK można było przeczytać: "Do tej pory do uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych trafiło już 251 mln ...