sobota, 28 maja 2011

Arka BZ WBK Rozwoju Nowej Europy zmienia profil

Już 28 maja 2011 roku subfundusz Arka BZ WBK Rozwoju Nowej Europy zmieni nazwę i politykę inwestycyjną. Zmiana polityki inwestycyjnej będzie oznaczała modyfikację profilu inwestycyjnego subfunduszu:
  • z subfunduszu regionalnego, stanie się subfunduszem rynku tureckiego – co najmniej 66% aktywów subfunduszu będzie lokowane w akcje i papiery wartościowe o podobnym charakterze, emitowane przez podmioty z siedzibą na terytorium Turcji,
  • subfundusz utraci swój sektorowy charakter: obecnie co najmniej 50% aktywów subfunduszu musi być inwestowane w spółki z branży budowlanej, związanej z rozbudową infrastruktury oraz branży finansowej; ograniczenie to zostanie zniesione.
Warto podkreślić, że już w ramach dotychczasowej polityki inwestycyjnej, Turcja stanowiła ważny rynek dla Arki BZ WBK Rozwoju Nowej Europy. Na koniec 2010 roku akcje spółek tureckich stanowiły ponad 40% aktywów subfunduszu. Taki dobór inwestycji miał swoje uzasadnienie.

Turcja to duży kraj, zarówno pod względem geograficznym, jak i liczby ludności. Turcja to także bardzo młode społeczeństwo - średnia wieku wynosi 28 lat podczas, gdy w Unii Europejskiej – 41. Wpływa to bezpośrednio na poziom konsumpcji i dynamiczny rozwój gospodarki.

Atutem tego kraju jest oczywiście strategiczne położenie geopolityczne, pomiędzy Europą, Bliskim Wschodem, Azją Centralną i Afryką Północną. To kraj tranzytu ropy, gazu, innych surowców i towarów. Dodatkowo, zlokalizowane na terenie Turcji bazy NATO zapewniają bezpieczeństwo w tym relatywnie niespokojnym regionie. Umowy wolnego handlu z Unią Europejską, jak również z krajami Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Azji Środkowej, predestynują Turcję do roli regionalnego ośrodka wymiany handlowej. Od 2002 roku, kiedy władzę przejął rząd tworzony przez partię AKP, Turcja przeprowadziła liczne reformy zapewniające coraz lepsze otoczenie biznesowe. Według prognoz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Turcja będzie najszybciej rozwijającą się gospodarką spośród krajów OECD w latach 2011-2017, ze średniorocznym wzrostem PKB na poziomie 6,7%. Dla porównania prognozy OECD dla średniorocznego wzrostu PKB w tym okresie dla Polski kształtują się poniżej 3%, dla Niemiec – poniżej 2%.

W obliczu zawirowań w regionie Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu Turcja jest postrzegana jako oaza bezpieczeństwa w regionie. Kapitał międzynarodowy zainteresowany regionem może częściej kierować się do Turcji jako jednego z niewielu stabilnych miejsc do inwestowania w tej części świata.


Szczegółowe informacje o zmianach znajdą Państwo na stronie arka.pl

W tym przypadku mamy czyszczenie oferty z produktów, które miały podobna politykę inwestycyjną 
W ramach TFI Arka dostępny jest cały czas fundusz Arka BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy, Subfundusz Arki BZ WBK FIO

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przegląd wiadomości z PPK

 W mijającym  tygodniu o PPK można było przeczytać: "Do tej pory do uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych trafiło już 251 mln ...