niedziela, 30 grudnia 2012

Jak rozsądnie zarządzać domowym budżetem w kryzysie?

Analitycy przewidują, że w Nowym Roku czeka nas pogłębienie stagnacji gospodarczej. Musimy więc nauczyć się racjonalnego gospodarowania budżetem domowym, by kryzys nie zawitał do naszych portfeli. Okazuje się jednak, że nie potrzeba wielkich wyrzeczeń, by na koniec miesiąca konto nie ziało pustką.
Eksperci podkreślają, że aby w portfelu zostawało więcej pieniędzy trzeba zacząć kontrolować finanse, a nie rezygnować ze wszystkich przyjemności. – Zmiany w zarządzaniu domowymi finansami warto zacząć od podsumowania na co wydajemy pieniądze. Dzięki temu dowiemy się jakiem mamy wydatki stałe, a które można w razie potrzeby możemy ograniczyć lub całkowicie zlikwidować.   Dokładna analiza naszych finansowych zachowań pomoże ocenić, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę planując finanse na 2013 rok – mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

sobota, 29 grudnia 2012

Od 2014 roku kończący aktywność zawodową powinni otrzymywać emerytury z II filaru (OFE).

Tylko dwanaście miesięcy zostało rządowi na przygotowanie ostatecznej wersji ustawy o wypłatach emerytur z otwartych funduszy emerytalnych. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie chce się w tej sprawie wypowiadać. Według Jerzego Bartnika, prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, strona rządowa nie przedstawiła jeszcze żadnego rozwiązania na piśmie. Gotowe są za to warianty przygotowane przez ekspertów. Wszystkie zakładają, że świadczenia wypłacane z II filaru nie będą dziedziczone, ale będą posiadać gwarancje Skarbu Państwa. Przyszli emeryci będą mieć zagwarantowane zachowanie wartości składek, ale nie powinni jednak liczyć za oszałamiające zyski.
 – Rok to mało na przygotowanie zasad wypłaty emerytur z II filaru. Każda z instytucji, która będzie ustawowo zobowiązana do ich przekazywania, musi się do tego przygotować. To nie jest tylko kwestia procedur wypłaty, ale także przygotowania systemów komputerowych umożliwiających taką operację – wylicza Agnieszka Chłoń-Domińczak.
Więcej na  http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/670861,rzad_zawiesil_emerytury_z_ofe.html

Najlepsze fundusze obligacji 2012- TOP 10


Na dzisiaj przygotowałem zestawienie 10 najlepszych funduszy inwestujących na rynku obligacji w roku 2012. Kończący się rok był rokiem ciekawym na rynku obligacji, kilku emitentów nie wykupiło w terminie obligacji co ewidentnie przełożyło się na wyniki kilku funduszy i obraz rynku wśród potencjalnych inwestorów. Mimo kliku wpadek uważam, że warto inwestować w fundusz obligacji, jednakże przed podjęciem decyzji należy dogłębnie sprawdzić choćby wyniki finansowe i strukturę inwestycji. Nie powinniśmy inwestować w fundusze, które inwestuj w obligacje jednego emitenta więcej niż 5 proc. Można również pokusić się o inwestycje na rynku Catalyst, gdzie mamy szeroki dostęp do obligacji przedsiębiorstw. 

1. Zwycięzcą tegorocznej rywalizacji jest:

Złoża Zysku- Eurobank

Do 25 stycznia 2013 trwają zapisy na nowy produkt inwestycyjny eurobanku. Ponownie ofertę przygotowano wspólnie z Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie Europa S.A. Produkt składa się z promocyjnej lokaty i produktu strukturyzowanego, jakim jest ubezpieczenia na życie i dożycie.

Czym są „Złoża Zysku”?
Jest to produkt strukturyzowany w formie ubezpieczenia na życie i dożycie wraz z promocyjną lokatą oprocentowaną 7% w skali roku. Natomiast z produktu strukturyzowanego można uzyskać zysk do 30%. Inwestycja oparta jest na notowaniach cen pięciu surowców na przestrzeni 2 lat (gaz ziemny, ropa naftowa, miedź, srebro, cukier).
Wszystkie zainwestowane środki finansowe w produkt strukturyzowany są objęte gwarancją ochrony i zwrotu kapitału na poziomie 100,1% na koniec okresu inwestycji. Minimalna kwota inwestycji wynosi 5000 złotych.

Polacy przygotowują się na trudniejszy rok

Ponad 37 % Polaków ocenia swoją obecną sytuację finansową jako złą. Dodatkowo, zdecydowana większość tych, którzy sądzą, że ich sytuacja majątkowa zmieni się w nadchodzącym roku, spodziewa się jej pogorszenia. Co zamierzamy robić, oczekując trudnego roku? Przede wszystkim mniej pożyczać i starać się oszczędzać – wynika z badania przeprowadzonego w ostatnich dniach przez Instytut Homo Homini na zlecenie mBanku.
Tylko 14,5 proc. badanych ocenia, że ich obecna sytuacja finansowa jest dobra. Dla większości, czyli 47 proc., jest raczej przeciętna, natomiast 37 proc. uważa, że jest zła (18,5 proc. twierdzi wręcz, że jest bardzo zła). Najgorzej swoją sytuację ekonomiczną oceniają osoby w wieku między 25 a 34 rokiem życia (41 proc. osób w tej grupie wiekowej ocenia swoją sytuację finansową jako bardzo złą). Najlepiej swój stan finansowy oceniają osoby w wieku 45-54 lata (27 proc. pozytywnych wskazań).

Portret finansowy Polaków 2012

RACHUNKI BANKOWE: Czym się kierujemy wybierając pierwsze i kolejne konto?
Jak wynika z badań Deutsche Bank PBC, statystyczny Polak posiada najczęściej jeden rachunek bankowy (67,5 proc). Kolejne 23,5 proc. z nas ma konta w co najmniej dwóch bankach. Bardziej „ubankowionych”, którzy mają 3 i więcej rachunków, jest zaledwie ok. 9 proc. Wybierając dla siebie konto Klienci najczęściej szukają takiego rozwiązania, w którym nie ma żadnych opłat za prowadzenie - to najistotniejszy czynnik wyboru dla ponad 63 proc. badanych. Istotne są również bezprowizyjne wypłaty z bankomatów (prawie 54 proc. wskazań). Uwagę zwraca fakt, że dla ponad 37 proc. ankietowanych największe znaczenie przy wyborze konta ma ich osobista, subiektywna ocena banku.

niedziela, 2 grudnia 2012

Sprzedaż IKZE rośnie na koniec roku


IKZE oferowane jest od początku roku, a w pierwszych 6 miesiącach firmy oferujące to konto pozyskały ponad 300 tysięcy klientów. Według nieoficjalnych szacunków liczba kont na przełomie października i listopada mogła przekroczyć już pół miliona.
Niestety problemem, na jaki natrafiają instytucje prowadzące IKZE jest niski poziom wpłat dokonywanych przez klientów. Spośród osób, które posiadają to konto, tylko nieco ponad 12 tysięcy zasiliło je pieniędzmi.

Styl i talent do oszczędzania w ING

ING Bank Śląski kontynuuje kampanię marketingową "Tyle mamy oszczędności, ile mamy na koncie”. Bank promuje w niej 5,5% na koncie oszczędnościowym zarówno dla nowych jak i obecnych klientów.
W najnowszym spocie telewizyjnym ING Banku Śląskiego wystąpiła znana aktorka Agata Kulesza, odgrywając scenę będącą pretekstem do refleksji nad tkwiącym w każdym potencjale do oszczędzania.
- Masz styl i talent do oszczędzania Karinko. Ale jeszcze nic nie zaoszczędziłaś – w ten sposób bohater najnowszej reklamy ING zwraca uwagę aktorce, że zaoszczędzone w  okazji cenowej  pieniądze staną się prawdziwymi oszczędnościami, dopiero gdy trafią na konto oszczędnościowe. W innym przypadku są jedynie iluzją oszczędzania, w pułapkę której wpadła bohaterka spotu.
Oferta specjalna kont oszczędnościowych w ING Banku Śląskim obejmuje:
1)     „Bonus na start” dla nowych klientów, którzy jeszcze nie mają konta oszczędnościowego w ING:
  • bonus dla rachunków OKO otwartych od 24 września 2012;
  • oprocentowanie podwyższone o 2% w skali roku wobec standardowego, czyli 3,50% + 2% = 5,50% dla kwot do 100 tys zł i 3,75% + 2% = 5,75% dla kwot powyżej 100 tys zł;
  • podwyższone oprocentowanie obowiązuje przez 4 miesiące od daty otwarcia OKO.
2)     „OKO Bonus” dla dotychczasowych klientów, którzy posiadają konto oszczędnościowe w ING:
  • oferta nowego konta oszczędnościowego, które można otwierać od 24 września 2012 do 31 grudnia 2012;
  • oprocentowanie 5,5% w skali roku dla nowych środków, od pierwszej złotówki aż do kwoty 500 tys zł;
  • oprocentowanie nowych środków wpłaconych na OKO Bonus obowiązuje do 23 stycznia 2013.
Tytuł kampanii: "Tylko tyle mamy oszczędności, ile mamy na koncie”.
Czas trwania kampanii: od 02.12.2012 do 16.12.2012.
Narzędzia: TV: spot w stacjach ogólnopolskich i niszowych;
Kreacja: Brain
Zakup mediów: PanMedia Western
Cele komunikacyjne:
  • zbudowanie świadomości atrakcyjnej oferty zarówno dla nowych jak i obecnych klientów Banku;
  • dalsze wzmocnienie wizerunku ING, jako banku oszczędnościowego.
 Nowy spot jest dostępny w serwisach Facebook i YouTube.

http://media.ingbank.pl/pr/228897/styl-i-talent-do-oszczedzania-w-ing

Manager Finansów po raz pierwszy w komórce

W grudniu Bank Millennium umożliwi swoim klientom korzystanie z Managera Finansów również w komórce. Będzie to pierwsza tego typu mobilna aplikacja dostępna na polskim rynku.
Po marcowej premierze w systemie bankowości internetowej, Manager Finansów rusza na podbój urządzeń mobilnych – w pierwszej kolejności IPhonów (grudzień 2012), w drugiej telefonów z systemem operacyjnym Android. Manager Finansów jest aplikacją typu Personal Finance Management (PFM). Automatycznie kategoryzuje, sortuje, zestawia, analizuje oraz wizualizuje zarówno transakcje historyczne (do roku wstecz) jak i bieżące (operacje bankowe, przelewy i transakcje kartowe w trakcie autoryzacji i rozliczone). Manager Finansów dając klientom możliwość lepszej kontroli miesięcznych przychodów i wydatków, pomaga zarządzać domowym budżetem.
Koncentrujemy się na tym, by dostarczać klientom rozwiązania, które są jednocześnie atrakcyjne i użyteczne. Klienci nie lubią nieprzydatnych gadżetów. Widząc jak dużą popularnością cieszy się wśród internetowych klientów Manager Finansów (kilka milionów wejść w każdym miesiącu) wprowadziliśmy go również do komórek. Wierzę, że nową funkcjonalność polubią zwłaszcza klienci będący w ciągłym ruchu. Już w sklepie, po większej płatności kartą, będą mogli sprawdzić wpływ tej transakcji na domowy budżet albo od ręki zmienić kategorię, np.na: wydatki świąteczne - mówi Ricardo Campos, Dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej.

Oszczędzać też trzeba z głową

Jak pokazują tegoroczne badania przeprowadzone przez TNS Polska, w kwestiach oszczędzania jesteśmy fantastami: aż sześciu na dziesięciu rodaków chciałoby oszczędzać, jednocześnie nie rezygnując z żadnych wydatków. Tylko 6 proc. badanych udaje się każdego miesiąca odłożyć określoną kwotę, a 26 proc. Polaków oszczędza pieniądze od czasu do czasu. 14 proc. nie widzi w ogóle sensu w oszczędzaniu. Tymczasem nie potrzeba dużych wyrzeczeń, żeby oszczędzać efektywnie. Kluczem jest znajomość produktów oferowanych przez instytucje finansowe i umiejętność dopasowania ich do swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Ogłoszono konkurs na najlepszy biznes plan z Bankiem Pocztowym

W czwartek 29 listopada br. został ogłoszony konkurs na najlepszy biznes plan „Mały biznes w małych miejscowościach”. Organizatorem konkursu jest Presspublica, wydawca dziennika Rzeczpospolita, a partnerem Bank Pocztowy.
Konkurs „Mały biznes w małych miejscowościach”, którego partnerem jest Bank Pocztowy, ma na celu promowanie przedsiębiorczości wśród młodych ludzi z małych miast, miasteczek i wsi. Można w nim uczestniczyć pojedynczo lub jako zespół projektowy  - ważne, że zgłoszony może zostać tylko jeden pomysł na prowadzenie działalności gospodarczej. Wszystko w formie profesjonalnego biznes planu na nowy lub rozwój już prowadzonego biznesu.
– Bankowi Pocztowemu, docierającemu ze swoimi usługami do wsi i małych miejscowości do 50 tys. mieszkańców, temat „Rzeczpospolitej powiatowej” jest dobrze znany, zarówno jeśli chodzi o profil Klienta detalicznego, jak również specyfiki prowadzonych na tym terenie małych biznesów. Stąd nasz pomysł na zaangażowanie się w akcję, która pozwoli rozwinąć skrzydła pomysłowym młodym ludziom, których od realizacji swojego biznes planu powstrzymuje jedynie brak środków – mówi Magdalena Ossowska-Krasoń, Rzecznik Prasowy Banku Pocztowego.
Swoje prace konkursowe od 5 stycznia 2013 r. mogą zgłaszać ludzie młodzi (20-35 lat), studiujący lub prowadzący działalność gospodarczą, mieszkający w miejscowościach do 50 tysięcy mieszkańców. Zgłoszenia przyjmowane będą do 20 marca 2013 r. pod adresem: Presspublica Sp. z o.o. , ul. Prosta 51, 00-838 Warszawa, z dopiskiem na kopercie „Konkurs Mały Biznes w małej miejscowości”.
W konkursie wyłonionych zostanie trzech zwycięzców, z których każdy otrzyma nagrodę finansową, w zależności od zajętego miejsca 50 tys. zł, 30 tys. zł lub 10 tys. zł. Dodatkowo każdy z nich przez 12 miesięcy będzie mógł korzystać ze wsparcia doradczego firmy consultingowej A.T. Kearney. Rozstrzygnięcie rywalizacji na biznes plany nastąpi podczas zorganizowanej przez Presspulicę Gali w kwietniu 2013 r.
Szczegółowe informacje wraz z Regulaminem konkursu „Mały biznes w małych miejscowościach”, którego partnerem jest Bank Pocztowy znaleźć można na stronie internetowej konkursu.
Konkurs „Mały biznes w małych miejscowościach" jest kontynuacją akcji „Rzeczpospolita powiatowa”, której Mecenasem jest Bank Pocztowy. Zapoczątkowała ją debata w redakcji Rzeczpospolitej, dot. przedsiębiorczości w małych miejscowościach. W ramach Akcji ukazuje się również cykl artykułów przedstawiających przykłady małych biznesów z sukcesem prowadzonych w małych miejscowościach.

XXIII subskrypcja Lokaty Inwestycyjnej w Banku BGŻ

W Banku BGŻ trwa XXIII subskrypcja Lokaty Inwestycyjnej. Jej oprocentowanie uzależnione jest od zmiany wartości indeksu WIG20 w perspektywie roku.

Okres lokacyjny potrwa od 19 grudnia 2012 r. do 19 grudnia 2013 r. W każdy wtorek w  tym okresie sprawdzana będzie wartość indeksu WIG20 i jeśli znajdzie się ona w przedziale od 70 proc. do 100 proc. wartości indeksu WIG20 z 21 grudnia 2012 r., to będzie naliczane oprocentowanie tygodniowe w wysokości 0,175 proc. Jeśli warunek zostanie spełniony we wszystkie 52 wtorki, to oprocentowanie lokaty wyniesie 9,10 proc. w skali roku. Bank daje gwarancję zwrotu 100 proc. zainwestowanej kwoty niezależnie od zmian wartości indeksu WIG20.

PKO Dobrowolny Fundusz Emerytalny wprowadza promocyjne warunki przystąpienia do PKO IKZE i PKO IKE.

Akcja promocyjna polega na obniżeniu opłaty od składki dla osób, które w terminie do 31 grudnia 2012 r podpiszą umowę o prowadzenie PKO IKZE lub PKO IKE.
Promocja skierowana jest do potencjalnych oszczędzających w PKO Dobrowolnym Funduszu Emerytalnym, którzy w trybie korespondencyjnym lub w ramach akcji telemarketingowej, podpiszą umowę o prowadzenie PKO Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (PKO IKZE) lub PKO Indywidualnego Konta Emerytalnego (PKO IKE). Polega na obniżeniu opłat od składek pobieranych w trakcie całego okresu obowiązywania umowy do kwoty maksymalnie 150 zł. Poza tą opłatą PKO DFE nie pobiera innych dodatkowych opłat od dokonywanych przez oszczędzającego wpłat.
Dodatkowo, jako wsparcie internetowej kampanii sprzedażowej w zakresie produktów PKO DFE (tj. PKO IKZE i PKO IKE), prowadzona jest akcja telemarketingowa polegająca na zawieraniu umów o prowadzenie IKZE oraz IKE, z udziałem kuriera reprezentującego PKO DFE. W celu ułatwienia klientowi procedury zawarcia umowy, kurier doręcza klientowi wypełnione i podpisane wcześniej przez przedstawiciela PKO DFE dwa formularze umowy, sprowadza poprawność danych, a następnie, po podpisaniu formularzy umowy przez klienta, jeden pozostawia klientowi, a drugi przekazuje do PKO DFE.

Oszczędzając na emeryturę, zaoszczędzisz na podatku

Pieniądze odkładane na emeryturę w ramach indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), można odliczyć od dochodu w zeznaniu za bieżący rok. Wciąż można załapać się na tę ulgę, trzeba tylko do końca roku założyć konto i wpłacić pieniądze.
IKZE można zakładać od stycznia. Program, choć oferuje zachęty podatkowe - zwolnienie z podatku Belki i odliczenia od dochodu - furory jednak nie robi. Być może w ostatnich tygodniach 2012 roku Polacy przypomną sobie o tym, że z tytułu oszczędzania na emeryturę przysługuje ulga podatkowa i IKZE zaczną jednak zakładać.

Zgodnie z prawem w ciągu roku na konto można wpłacić 4 proc. podstawy wymiaru składki emerytalno-rentowej, nie więcej jednak niż 4 proc. od 30-krotności średnich zarobków. W 2012 r. daje to maksymalną kwotę ok. 4 tys. zł - tyle mogą odliczyć osoby, które osiągają najwyższe dochody (powyżej 250 proc. średniej krajowej stanowiącej podstawę do wyliczenia składki na ubezpieczenie emerytalne). Zarabiający najmniej, 12-krotność płac minimalnych, odliczą tylko 665 zł. Ci pierwsi zapłacą 1290 podatku mniej, drudzy - 120 zł.

Więcej na:

http://podatki.wp.pl/kat,70474,title,Oszczedzajac-na-emeryture-zaoszczedzisz-na-podatku,wid,15127541,wiadomosc.html?ticaid=1fa1c&_ticrsn=5

Przegląd wiadomości z PPK

 W mijającym  tygodniu o PPK można było przeczytać: "Do tej pory do uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych trafiło już 251 mln ...