sobota, 13 listopada 2010

Czy inwestycje długoterminowe mają sens?

Odpowiedz na tak postawione pytanie brzmi tak!

No chyba, ze ktoś ma tak dużo czasu i może poświęcić  całe dnie na ślęczenie przed komputerem aby śledzić notowania na rynku terminowym.

Inwestując długoterminowo możemy przyjąć kilka strategii.  Powierzyć pieniądze specjalistom zarządzającym funduszami inwestycyjnymi.  Ta forma inwestycji jest mało atrakcyjna. Związane jest to zarówno z małą skutecznością zarządzających jak i opłatami jakie żądają za swoje usługi. Możemy  inwestować samodzielnie. W tym wypadku możemy wykazać się swoja inwencją i pomysłowością. Obecnie, nawet jeśli chcemy inwestować na GPW,  mamy szerokie możliwości możemy korzystać z sukcesu spółek młodych (NC), możemy kupować obligacje (Catalyst), możemy nawet korzystać z hossy  na rynku tureckim  tudzież na rynku pszenicy czy soi.  Inwestowanie samodzielne wymaga jednak poświęcenia kilku godzin w miesiącu  na przeanalizowanie swojego portfela inwestycyjnego, tak aby na bieżąco dokonywać jego modyfikacji. 



Jaką ma przewagę indywidualny inwestor nad menadżerami z funduszy inwestycyjnych:
  1. Ma długi horyzont inwestycyjny, przynajmniej powinien mieć
  2. Ma większą płynność, zarządzający może mieć problem z wyjściem z inwestycji. Takiego dyskomfortu nie ma mniejszy inwestor 
  3. Indywidualny inwestor ma możliwość kupna akcji mniejszych spółek. Często statuty funduszy przewidują, że zarządzający nie mogą kupować akcji małych spółek. Poniekąd atrakcyjnych. inwestycji dokonują dopiero po pewnym czasie, gdy spółka osiągnie pewna wartość.  Przykłady ostatnich zakupów TFI na NC potwierdzają te regułę.
  4. Indywidualny inwestor ma inne widzenie świata. Zarządzających cechuje często jednolity punkt widzenia na pewne sprawy. Potrafią tak zdołować akcje dobrych spółek d takich poziomów, które w normalnej sytuacji uzasadnione byłyby np. groźbą bankructwa. Podczas ostatniej bessy akcje  Boryszewa można było nabyć za  14 proc. wartości ( to się nazywa promocja!!!! )  tj. za 11 groszy, teraz jedna akcja warta jest 2,26 zł 

Poniżej zestawienie wyników inwestycyjnych rozpoczętych w dniu 31 maja 1999 r. Wynika z nich jednoznacznie, że samodzielne inwestycje przynoszą większe zyski od inwestycji za pośrednictwem pośredników. W rzeczywistości stan inwestycji w OFE Polsat jest dużo niższy, gdyż na wyniku inwestycji ciąży wysoka prowizja. Ciekawe jest, że Unikorona Zrównoważona osiągnęła podobna stopę zwrotu,  mimo ze nabywając jej jednostki możemy uniknąć płacenia wysokich prowizji.      

Nazwa
Zmiana procentowa
ISE 100
1199,08
WIG 80
572,45
Unikorona akcje
353,08
srebro
248,24
złoto
247,85
Unikorona zrównoważony
237,84
OFE Polsat
232,86
WIG 40
216,33
WIG
203,6
Unikorona obligacje
156,81

    W zestawieniu podałem OFE Polsat , gdyż jest to fundusz osiągający najlepsze wyniki od początku działalności. jest to również fundusz o niewielkich aktywach, dzięki czemu mógł inwestować w niewielkie spółki. No cóż jednakże OFE pozostaja w tyle nawet za inwestycjami w metale szlachetne.
    Jak widać  w zestawieniu bezkonkurencyjna była giełda turecka. Niestety dla przeciętnego inwestora jedenaście lat temu ten rynek był niedostępny.  Osobom zainteresowanym inwestowaniem na tym rynku polecam certyfikaty inwestycyjne RCB. Są one dostępne na GPW.



















































































































































































































































































































































































































































































































    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz

    Przegląd wiadomości z PPK

     W mijającym  tygodniu o PPK można było przeczytać: "Do tej pory do uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych trafiło już 251 mln ...