poniedziałek, 29 listopada 2010

Cztery kroki do wyższej emerytury

Na stronie Komisji Nadzoru Finansowego ukazał się interesujący poradnik o znamiennym tytule "Cztery kroki do wyższej emerytury". Do pobrania jest tutaj.

Życzę owocnej lektury

niedziela, 28 listopada 2010

To w końcu jak to będzie

Przy dobrej koniunkturze na rynkach finansowych za 26 lat emerytura otrzymywana z otwartych funduszy emerytalnych (II filar) może być nawet dwa razy wyższa od emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (I filar – administrowany przez ZUS) – zapowiada minister Michał Boni. 
Członkowie zespołu ubezpieczeń Komisji Trójstronnej mają przygotować opinię w sprawie projektu zaprezentowanego przez zespół Michała Boniego do 19 listopada. Będą one przedmiotem dyskusji podczas posiedzenia zespołu, które zaplanowano na 25 listopada. 



sobota, 27 listopada 2010

Jak zainwestować w nieruchomości w USA?


Polbank wprowadził do swojej oferty Fundusz Funduszy Zagraniczny Subfundusz Manhattański.

Celem Subfunduszu jest wypracowanie wzrostu wartości kapitału ulokowanego na rynku nieruchomości, m.in. poprzez pośrednie nabywanie gotowych obiektów komercyjnych (np. centra handlowe lub biurowce) oraz czerpanie zysków z usług wynajmu powierzchni.
 
Subfundusz lokuje co najmniej 70% aktywów w tytuły uczestnictwa funduszy, które inwestują w akcje spółek sektora nieruchomości, których:
a. siedziby zlokalizowane są w krajach rozwiniętych, ze szczególnym naciskiem na Stany Zjednoczone, lub
b. które uzyskują znaczną część dochodów z działalności na rynkach państw rozwiniętych o dużym potencjale wzrostu wartości obiektów komercyjnych i cen najmu na rynku nieruchomości.

Lokata na 12 proc!!!

Od 24 listopada 2010 roku Nordea Bank Polska oferuje klientom nowa wersję lokaty Nordea Hit. Oprocentowanie lokaty jednomiesięcznej wynosi teraz aż 12 %,
a trzymiesięcznej 7% w skali roku. Produkt łączy w sobie wysokooprocentowaną lokatę terminową z inwestycją w fundusze lub w Plan Systematycznego Oszczędzania.


Rozsądne głosy w sporze o OFE

Ostatni miesiąc przyniósł lawinę wiadomości na temat "reformy" reformy emerytalnej wprowadzonej 11 lat temu. W sprawie głos zabrali: Premier , były premier , Wicepremier Waldemar Pawlak  no i niezastąpieni w bojach o reformę OFE:  Michał Boni , Joanna Fedak, Robert Gwiazdowski a takze Piotr Kuczyński. 

Ostatnie wyżej wymienione dwie osoby wnoszą do dyskusji wiele trafnych uwag, których zadaje się nie dostrzegają doradcy Premiera ze swoim szefem. Jeden z doradców Marek Góra zabłysnął stwierdzeniem, że nowe obligacje emerytalne, przekazywane OFE w zamian za składkę emerytalną, nie spowodują zwiększania długu publicznego.  Od razu nasuwa się pytanie, kto tu jest dyletantem ekonomicznym. Nie wiem, być może doradcy premiera znają inne definicje długu publicznego (w końcu za coś tytuł profesora się otrzymuje).

Alternatywny plan na emeyryturę

Bank Pekao wprowadził 22 listopada innowacyjny produkt oszczędnościowy o nazwie „Moja Perspektywa”. Jego unikalne cechy sprawiają, że długoterminowe gromadzenie środków staje się nie tylko efektywne, ale i bezpieczne. Specyficzna konstrukcja produktu zapewnia ochronę zainwestowanym środkom na wypadek gwałtownego załamania koniunktury rynkowej w końcowym okresie oszczędzania.
 

sobota, 13 listopada 2010

Kulturoznawstwo a przyszłe emerytury

Pewnie nie zastanawialiście się co ma kulturoznawstwo wspólnego z naszymi przyszłymi emeryturami?
 
Okazuje się, ze ma i to dużo. Tym kimś jest Szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera Donalda Tuska.  Ostatnio ogłosił, że ".........zawarte w założeniach obniżki opłat pobieranych przez Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE), wymogi konkurencji między funduszami czy przede wszystkim wprowadzenie funduszy inwestujących bezpiecznie (głównie w obligacje) spowoduje, że za emerytury z OFE będą wyższe od tych z ZUS - nawet dwukrotnie. ...........Boni podkreślił, że "10 lat temu Polacy świadomie zdecydowali się na system kapitałowy"

Czy inwestycje długoterminowe mają sens?

Odpowiedz na tak postawione pytanie brzmi tak!

No chyba, ze ktoś ma tak dużo czasu i może poświęcić  całe dnie na ślęczenie przed komputerem aby śledzić notowania na rynku terminowym.

Inwestując długoterminowo możemy przyjąć kilka strategii.  Powierzyć pieniądze specjalistom zarządzającym funduszami inwestycyjnymi.  Ta forma inwestycji jest mało atrakcyjna. Związane jest to zarówno z małą skutecznością zarządzających jak i opłatami jakie żądają za swoje usługi. Możemy  inwestować samodzielnie. W tym wypadku możemy wykazać się swoja inwencją i pomysłowością. Obecnie, nawet jeśli chcemy inwestować na GPW,  mamy szerokie możliwości możemy korzystać z sukcesu spółek młodych (NC), możemy kupować obligacje (Catalyst), możemy nawet korzystać z hossy  na rynku tureckim  tudzież na rynku pszenicy czy soi.  Inwestowanie samodzielne wymaga jednak poświęcenia kilku godzin w miesiącu  na przeanalizowanie swojego portfela inwestycyjnego, tak aby na bieżąco dokonywać jego modyfikacji. 

Przegląd wiadomości z PPK

 W mijającym  tygodniu o PPK można było przeczytać: "Do tej pory do uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych trafiło już 251 mln ...