Rezygnacja z oszczędzania w II filarze oraz
możliwość wyboru wysokości odprowadzanej do OFE składki, a także
likwidacja losowania OFE – to kolejna propozycja zmian w zakresie
oszczędzania na emeryturę. II filar przestanie być obligatoryjny
Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przygotowany przez Sejm został skierowany do trzeciego czytania w Sejmie. Zakłada on, że rozpoczynający pracę będzie mógł zadecydować, czy powierzyć część pieniędzy OFE, co będzie się wiązało m.in. z ich dziedzicznością, czy przekazać pieniądze do ZUS, licząc na wyższą emeryturę z I filaru. Co więcej projektodawcy chcą, aby możliwe było odprowadzanie bieżącej składki emerytalnej do OFE dla osób, które zawarły już umowy członkowskie z otwartymi funduszami emerytalnymi. Dotychczas zgromadzone środki w ramach II filaru pozostawałaby w OFE. Oznacza to zniesienie obowiązku odprowadzania części składki emerytalnej do OFE zarówno dla osób wchodzących na rynek pracy, jak i tych, którzy już korzystają z otwartych funduszy emerytalnych.
W sumie to dobrze bo dyskusja na ten temat już jest za długa.
Uważam, że zawsze lepiej jest kiedy państwo zostawia nam więcej wolności co do wyboru i decydowania o własnym losie. Jak dla mnie zmiana na plus.
OdpowiedzUsuńWydaje mi się, że ludzie nie lubią jak państwo narzuca im zbyt wiele. Osobiście również uważam, że to powinna być indywidualna decyzja kto, gdzie i ile chce oszczędzać.
OdpowiedzUsuńOd kilku lat się na to zanosiło, także nie byłem zdziwiony tą decyzją. Sam od dawna myślę o swojej przyszłej emeryturze, dlatego od kiedy dostałem lepszą pracę (8 lat temu) założyłem III filar, na początku odkładałem regularnie po 200 złotych, obecnie odkładam po 300, 400 - zależy od miesiąca. Ale moim zdaniem to najrozsądniejsze wyjście z tej sytuacji.
OdpowiedzUsuń